ENGLISH VERSION                 POLSKA WERSJA                 DIE DEUTSCHE FASSUNG                 


Oferta

Cennik

Infrastruktura

Atrakcje

Obóz tenisowo - rowerowy

Współpraca

Ośrodek

Dojazd

Kontakt
Andrzej Zatorski

Śladami Łemków

 

Historia społeczności
Skansen w Zyndranowej

 

Beskid Niski

Opis

Galeria

 

Gospodarstwo pod lupą

W plenerze

Łemkowie

Jasiel

                

        Jasiel nieistniejąca wieś, obecnie rozległe polany u źródeł Jasiołki. Dociera tu asfaltowa szosa z Moszczańca oraz dolinna droga gruntowa z Woli Wyżnej.
    Jasiel lokowano na prawie wołoskim w 1559 r. Nazwa (łemkowska Jasył) pochodzi od rzeki Jasiołki i oznacza „jasną czystą wodę”. Przez Jasiel biegła droga, która kupcy jadący 
z Węgier próbowali ominąć komorę celną w Jaśliskach.

Przed II wojną światową było w Jasielu 75 gospodarstw, istniała drewniana cerkiew zbudowana w 1825 r. i posterunek straży granicznej. Zimą 1914- 1915 w okolicy trwały ciężkie walki o przełęcze karpackie.

            20 marca 1946 r. w Jasielu miał miejsce jeden 
z najtragiczniejszych epizodów walk z UPA. W tym okresie banderowcy przystąpili do systematycznej likwidacji polskich posterunków granicznych. Z grupy 90  żołnierzy stacjonujących 
w Jasielu bandy UPA rozstrzelały kilkudziesięciu żołnierzy 
i 6 oficerów. Podczas akcji Wisła cała wieś Jasiel została wysiedlona,  cześć  mieszkańców na ziemie zachodnie,  część do Związku Radzieckiego. 

   Wieś Jasiel przestała  istnieć.
W latach 1945/46, zabudowania spychaczami zrównano 
z ziemią. Początkowo  miejsce zlikwidowanej wsi przeznaczono na pola uprawne, ale niezastosowanie tarasowej uprawy i klimat górski spowodowały, że plony były mizerne.

        Obecnie dolina Jasiołki, na terenie, której leżała wieś, została objęta przez rezerwat przyrody "Źródliska Jasiołki". Został on utworzony w 1993 roku i ma powierzchnie 1585 hektarów i jest jednym z większych rezerwatów w polskich Karpatach. Na tym terenie znajduje się też wiele pamiątek historycznych. Pierwszą 
z nich jest pomnik poświęcony pomordowanym wopistom, wzniesiony na terenie ówczesnej strażnicy.
 Dalej, po zachodniej stronie drogi znajdują się ruiny późniejszej strażnicy WOP-u, zbudowanej po 1946 roku. Po likwidacji tej placówki budynek był początkowo jako schronisko, ale później zamieniono go na owczarnie, używaną podczas wypasów.
Idąc dalej ok. 600 metrów drogą, napotykamy się na cerkwisko oraz cmentarz, na którym pochowani są żołnierze sowieccy polegli jesienią 1944 roku, podczas operacji dukielsko-preszowskiej. 
Obok cerkwiska znajduje się także stary łemkowski cmentarz. 

 

Sonda
Co powinien posiadać przede wszystkim Twój wymarzony pensjonat w górach?

Dobrą kuchnię
Infrastrukturę sportową
Nienaganny wystrój pokoi
Fachowych pracowników
Ciszę i spokój
Miejscowości

Hyrowa

Jasiel 
Jaśliska
Dukla
Żarnowiec

Dodatki

 

Linki